Porządki czas zacząć!

By 23 października 2017Bez kategorii

Kiedy zabieramy się za świąteczne porządki ważne jest, aby każdą- nawet z pozoru błahą i mało istotną- czynność zaplanować. Przede wszystkim, zanim jeszcze zabierzemy się do pracy, musimy ustalić, co dokładnie jest do zrobienia. W tym celu najlepiej jest sporządzić sobie listę, na której znajdzie się każde pomieszczenie znajdujące się w naszym domu bądź mieszkaniu oraz wyszczególnione zadania porządkowe w tej przestrzeni. Metodą alternatywną do wyżej podanej, jest ułożenie listy według przestrzeni bądź czynności, które równolegle będziemy wykonywać w całym domu. Wtedy najwygodniej jest np. zacząć od oględzin okien bądź sufitu w każdym z pomieszczeń i kolejno wybierać następne fragmenty, za które zamierzamy się zabrać.
Kiedy praca jest już usystematyzowana, koniecznym jest sprawdzenie, czy mamy zgromadzone niezbędne do wprowadzania porządku narzędzia, detergenty i środki czystości. Nie ma sensu zaczynać pracy w momencie, w którym brakuje mam jeszcze płynu do paneli lub okazuje się, że jedna z wymiennych końcówek do rury od odkurzacza jest uszkodzona i nie potrafimy naprawić jej samodzielnie.
Istotne także jest, aby cały plan porządków został sporządzony w zgodzie z naszym przebiegiem dnia. Jeżeli wiemy, że w danym tygodniu będziemy wracać do domu późno, a do tego zmęczeni, lepiej będzie poświęcić część weekendu na sprzątanie, żeby nie przemęczać się niepotrzebnie wiedząc, że rano znowu musimy wstać do pracy. Musimy liczyć się więc nie tylko z naszą wytrzymałością, lecz także ze stanem zdrowia. Prace porządkowe, które obejmują ogród bądź mycie przeszkleń znajdujących się poza domem w czasie, kiedy nie czujemy się najlepiej, może nie skończyć się dobrze.
Nie wolno zapomnieć, że mimo skrupulatnego zaplanowania wszystkich czynności, możemy znaleźć się w sytuacji, na którą nie mamy żadnego wpływu, co może doprowadzić do tego, że będziemy zmuszeni do przeredagowania treści ułożonej wcześniej rozpiski. Zabieranie się za mycie okien jest kompletnie pozbawione jakiegokolwiek sensu w momencie, kiedy na dworze rozpętała się burza, śnieżyca bądź ulewa albo temperatura spadła poniżej zera i zanim cokolwiek zdążylibyśmy umyć, detergent zamarzłby po zewnętrznej stronie szyby.
Ponadto, jeżeli w domu nie mieszkamy w pojedynkę, możemy śmiało zaangażować do porządków pozostałych domowników. Jednakże, i tutaj musimy mieć na względzie, że nie każdy jest osobą odpowiednią do wykonania każdej czynności. Uciążliwe w wyczyszczeniu, chropowate kafelki, których domycie niejednokrotnie wymaga użycia siły lepiej powierzyć mężczyznom, których faworyzują w tej dziedzinie ich naturalne predyspozycje. Kobietom lepiej będzie dać za zadanie coś, co nawet w niedużym stopniu wymaga zdolności manualnych, delikatności i precyzji (jak na przykład umycie delikatnej pamiątkowej zastawy wykonanej z porcelany). W obu przypadkach oczywiście nie jest to reguła, lecz jeśli wiemy, że ktoś sprawdzi się w danym zadaniu lepiej od osób pozostałych, warto poprosić o pomoc- dzięki temu nie tylko mniej się zmęczymy, lecz także szybciej zakończymy prace porządkowe.

damian

Author damian

More posts by damian